Andrzej Wajda: Katyn

Blog       1 920x zobrazeno Přidat komentář

Ve škole jsme měli koukat na film Katyň (Katyn) a jelikož se mi zdál zajímavý, i když jsem ho nepochopil ihned na poprvé, tak jsem se rozhodl napsat o něm pár řádek.
Doufám, že se Vám můj popis filmu bude líbit a třeba Vás zláká a po přečtení popisu film shlédnete.

O čem film je?

Pokud od válečného filmu čekáte střílení, tak tento film Vás zklame, jelikož se zde střílí „po katyňsku“ tj. kulka zezadu do hlavy – takto bylo v katyňském lesíku popraveno několik tisíc vězněných polských důstojníků. Tyto popravy se konaly na přímý rozkaz Stalina, ale Rudá armáda tvrdila, že tyto zvěrstva nespáchala ona nýbrž nacisté.
Film se zabývá životem Anny a její dcerky v německé zoně až do doby osvobození, dále jsme zde také seznámeni s osudem dalších postav. Když se polská inteligence snaží prosadit lepší postavení svého národa před Němci, tak je nejdříve zastrašena německými arogantními vojáky a potom odvezena do táborů, kde mají být následně zabiti. Archiváři ukrývají dokumenty o Katyni, aby nebyli zničeny, dokonce se jedna žena snaží změnit datum umrtí svého manžela na náhrobku, ale je zajata a odvezena do lágru. Manželky důstojníků jsou nuceni ke spolupráci a propagandě a při „jednáních“ jsou zastrašovány. Do děje jsou vloženy scény ze zajetí polských vojáků, který mají něco společného s Andrzejem. Svoje věznění tráví v neustálém čekání a nejistotě ve vlnách odhodlání, vlastenectví i rezignace. Vše dokreslují obrazy z katyňského lesíka, kde se nejdříve vraždí a poté vraždy vyšetřují.

Štítky:
Hlasovat proti tomuto příspěvkuHlasovat pro tento příspěvek (zatím nehodnoceno)
Loading...


RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Komentáře