Kdo si počká, ten se dočká

Jiné weby       1 841x zobrazeno Přidat komentář

Konečně jsme se dočkali, čekali jsme rok a půl na nový web školy. Jelikož od doby kdy odešel TK, který se o starý web staral se “skoro” nic neudělalo, pouze byl stažen údaj o poslední aktualizaci, což jen prospělo. Jinak stránky byly neaktuální.

Zaměřím se na web ze dvou pohledů, jeden pohled bude jako běžného uživatele, který webům vůbec nerozumí a kouká pouze co mu nabízí a co po něm popřípadě chtějí. A druhý ten více kritický bude z pohledu webmastera (správce stránek), který má rád určité pravidla, snaží se je dodržovat a má rád, když jsou dodržovány i ostatními.

Laický pohled, běžného uživatele

Tyto stránky jsou přínosem, předností je jednoduchý ničím nepřeplácaný desing na stránkách je všechno statické, což je velice divné v době, kdy se všechno hýbe, opět jsem spokojený. První co člověk uvidí je úvodní stránka, která se mi zdá poněkud stísněná. Ostatní stránky jsou na tom lépe. Mínus, které jsem našel je menu, které je na úvodní stránce jiné než na ostatních stránkách a také spodní nefunkční menu.

Rychlé hodnocení:

+ stránka Studenti
+ stránka Lidé ve škole

– menu
– fotogalerie
– křivé čáry, které mají složit jako ohraničení

Pohled, člověka který fušuje do tvorby webů

Na úvod minulé stránky nebyly takový bastl jako tyto nové, ale toho si běžný uživatel nevšimne. Dovolím si tvrdit, že stránky jsou tvořené v Microsoft Office, nejspíše ve Wordu. Zde bych chtěl podotknout Word je pro stránky nedostačující, i když podporuje uložení ve formátu *.htm (HTM si vytvořil Microsoft jako svůj vlastní formát). Pokud chci tvořit weby, tak si vyberu nějaký software pro to určený, stačí textový editor je přímo ve Windows, ale chybí mu zvýraznění syntaxe, proto bych doporučil třeba PSPad. Pokud bychom chtěli zůstat věrni Microsoft, tak je tu Expression Studio, které má nepřeberné množství nástrojů.

Zdrojový kód je jeden velký bordel, nic se v něm nedozvíte, jelikož je tam všechno “zamaskované” a zaobalené zbytečným zdrojovým kódem, který by tam vůbec být nemusel, existuje přeci CSS a XHTML. Dokonce jsem na stránkách nenašel, žádný doctype, který udává zpracování dokumentu. Jelikož je zdrojový kód takový jaký je tak jsem se nepokoušel ani nechat stránky projet validátorem, jelikož je to zbytečné.

Úvodní stránka je rozdělena pomocí čar, které nejsou ani nakreslené rovně, což vypadá nevkusně ( asi jako papír, který přesahuje rozměr nástěnky).

Menu na úvodní stránce je odlišné od ostatních stránek a dokonce na úvodní stránce se ve spodní části rozjíždí do prostoru.

Dále se zde nacházejí oznámení, které jsou zajímavým způsobem odděleny od ostatního obsahu, což se mi zdá plusové, ale není to tak horké stačí se podívat, jak je to do stránek vloženo a můj optimismus je pryč, jelikož vložit tyto oznámení do stránek pomocí obrázků je neefektivní, protože si dovolím tvrdit, že by mělo jít o nejvíce aktualizované prvky na stránkách.

Pravé menu na úvodní stránce je odlišené od ostatních stránek. Lepší metoda menu mi přijde ta která je na úvodní stránce.

Ještě je tu spodní menu, když jsem chtěl vyzkoušet jeho funkcionalitu byl jsem zklamán, jelikož je to pouze obrázek, který nemůže fungovat jak by měl. Toto menu mi přijde jako zbytečnost, jelikož pravé menu je zde tvořeno textovým způsobem čili by neměl nastat žádný problém (Na starých stránkách byl nějakou dobu použitý Java Applet, který nemusel v každém prohlížeči fungovat korektně, zde bylo využití pochopitelné).

Ostatní stránky jsou jednoduché a v jednoduchosti je krása. Proto zde není co k vytknutí. Jenom jsem nepochopil délku stránek, ale jsme jenom lidé.

Vkusně řešená antispamová ochrana, pokud se to dá tak nazvat. Nefungující odkaz na email školy.

Poslední věc je <title> na jednotlivých stránkách. <title> udává text, který bude napsaný v hlavičce a většinou se podle něj orientují vyhledávací roboti (Moje doporučení: Napsal bych všude Střední odborná škola s.r.o. Velvary a do keywords bych dopsal ještě velvary, soš, škola, střední škola)

Rychlé hodnocení:

+ všechny stránky, kromě úvodní
+ “antispamová ochrana”

– zdrojový kód
– chybí doctype
– úvodní stránka
– spodní menu
– délka stránek
– pojmenování stránek (pageXXX)

Tento text byl sepsán pro web VelvarskaStredni

Štítky: , ,
Hlasovat proti tomuto příspěvkuHlasovat pro tento příspěvek (zatím nehodnoceno)
Loading...


RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Komentáře