Úvaha o štěstí aneb co je to vlastně štěstí?

Blog, Top       29 157x zobrazeno Přidat komentář

Každý chce být šťastný. Ale co to štěstí vlastně je? Jedno slovo ale každý člověk si vybaví něco jiného? Znamená mít štěstí vlastnit peníze, mít pevné zdraví, přátele nebo snad lásku?

Pojem štěstí se mění na potřebách jedince – když jsme děti, stačí nám ke štěstí dostatek hraček. Když vyrosteme z dětských let a hračky nás nezajímají, potřebujeme ke štěstí přátele a peníze. Později dospějeme a zjistíme, že peníze nejsou všechno, proto ke štěstí stále potřebujeme přátele, ale hledáme i lásku, proto aby jsme byli šťastni prahneme po lásce.

Později když poznáme tu pravou, tak nám ke štěstí stačí být s ní, založit rodinu. A právě v této době se zase věci, které chceme ke štěstí, změní. Nyní to bude rodina a práce abychom rodinu užili a mohli se o ní postarat. Jsme staří dědoušek s babičkou a ke štěstí nám nyní bude postačovat pevné zdraví a vnoučata.

Čili pocit štěstí se mění podle momentálních potřeb jedince, které chce právě uspokojovat? Ano dalo by se to také tak říci.

Honoré de Balzac: „Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít.“

Štítky: ,
Hlasovat proti tomuto příspěvkuHlasovat pro tento příspěvek (-1 hodnocení, 1 hlasů)
Loading...


7 komentářů to “Úvaha o štěstí aneb co je to vlastně štěstí?”

 1. Thegorath říká:

  Nemůžu říci, že by se autor tohoto článku nevyjádřil špatně – aspoň co do formy – ale celá úvaha (v posledku především závěr) svědčí o špatném přesvedčení veřejného mínění. Štěstí se nemění – štěstí je stále jen jedno – ale smutné je, že všichni zaměňuji štěstí za potřebu – v tom je nekonečné neštěstí z jakého se člověk nedostane dál. Štěstí hledejte jinudy. :)) P.S. Kdo hledá, najde.

 2. Jindřich Rubeš říká:

  Pokud se ale na štěstí budu koukat na „štěstí materiální“, tak by v podstatě odpovídalo to, že štěstí souvisí s potřebami člověka.

  Ale za to pokud se na štěstí budu koukat jako na něco abstraktního, tak je jasné, že materiálně ho v životě najít nemůžu. A v tom případě mi budou pocit štěstí navozovat úplně jiné věci třeba ono zmíněné zdraví.

  Což by potom znamenalo, že štěstí nikdy nemůžu najít, ale šťastný býti můžu.

 3. Eduard Nud říká:

  Štěstí? Co je to? Maže se to na chleba nebo se to sype holubům? Nikdy jsem ho nepoznal a vždycky, když jsem si myslel, že ho mám, právě mi unikalo.

  Otec vždycky říkával: Může si za to sám. Můj největší problém byl ten, že ta nejblbější spermie byla tou nejrychlejší a tak se stalo, že předhonila i ty lepší a chytřejší, též vskutku výstavní kousky. Podle všeho jsem to nevytrhnul ani tím vajíčkem, protože jak se říká: Táta nemocný a máma taky úplně hloupá.

  A já? Maximální IQ jsem na internetu dosáhl 145 a přesto Forest Gump, na kterého nyní koukám na vídeu. Někdy mám takový strach, že nikdy nebudu šťasten, protože jsem takový mouchy, sněste si mě, ale když vezmu štěstí do svých rukou, dopadne to tragicky a ještě hůře.

  A vlastně mi ke štěstí stačí tak málo. Aby se mi lidé nesmáli, nebáli se mě a důvěřovali mi. Zřejmě není na světě pro mne nic těžšího.

 4. Alča říká:

  jak bylo zmíněno, mnoho lidí zaměňuje štěstí za potřebu a to je špatně.

 5. Pavel říká:

  Máš to ve svých rukách. Musíš se stát sám sebou a žít svůj, ne tím, kým tě chtějí mít tví rodiče.
  Co se ti líbí ponech, co ne zahod a dělej po svém – ale musíš na to přijít – a to je pěkná fuška. Pak najdeš štěstí. Hodně štěstí o)).

 6. GVKB říká:

  Situace určuje to, o co se budeme zajímat, protože to milujeme a potřebujeme, rozsah toho o co se zajímáme je nekonečný, a náš zájem je zde díky hladu po tom, co milujeme a potřebujeme, se vznikem hladu vzniká i život, čím větší je zde hlad, tím aktivnější je i život, to je logické. Nejběžnější je zde hlad po tom, se zde mít lépe než ostatní, a tak je zde soutěž a boj o moc a bohatství, vyšlo mnoho knih o tom, jak je možné zde získat moc a bohatství, ale objektivní pravdou je, že bez štěstí zde nelze získat moc a bohatství, můžete se snažit od narození ze všech sil, ale pokud nebudete mít štěstí neuspějete. Někdo slovo štěstí nahrazuje slovem osud, jsou zde ti, co tvrdí že víra v osud je ubohá a primitivní, a že máme možnost pomocí sebevědomí a vytrvalosti osud změnit k lepšímu. Teoreticky sice každý má možnost osud změnit, prakticky to ale nefunguje, logicky je zde zamyšlení nad tím, co je to štěstí, které tolik každý potřebuje, aby zde pro sebe získal moc a bohatství? Štěstí to je otázkou toho, co o nás rozhoduje, existujeme v systému mocenské pyramidy, a každý zde má nad sebou mnohé, co o něm bez něj rozhoduje, nemusí zde vždy jít přímo o mocnější lidi, může zde jít i o; ideologie, ekonomiku, nemoci, změny, logiku, drogy, vztahy, záliby, podvědomí, genetiku, hormony, atd. Existuje zde obrovské množství manipulátorů, oni rozhodují o tom, jestli zde budeme mít štěstí nebo smůlu, a tak získáme zde moc a bohatství, nebo nic nezískáme a budou z nás po celý život jenom ubozí bezmocní chudáci.

 7. Petr říká:

  Štěstí nehledejte ve vnějším okolí (věcech, místech). Štěstí dělá to, jakým pohledem se na ně divíme a jaké mu přiřazujeme hodnoty.
  Štěstí je žít v přítomnosti s hlavou očištěnou od myšlenek.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Komentáře