Autorita, kámoš, nebo jen učitel?

Internet, Povídky       7 810x zobrazeno Přidat komentář

Jak se učitel u žáků zapíše, tak na něj budou koukat po celý zbytek studia. Každý má ve škole více či méně oblíbeného učitele, většinou se tento postoj žáků odrazí od toho, jak umí učitel zaujmout. Pokud neumí zaujmout, třída mu to dá „sežrat“ a učitel odchází z hodiny otrávený. Zaujme-li, udělal první a současně ten největší krok a má dalo by se říci vyhráno, jelikož se žáci na jeho hodiny budou těšit a hodiny jim budou ubíhat.

Může učitel získat autoritu zadáváním trestů nebo se s autoritou musí „narodit“? Na školách jsou učitelé, kteří mají autoritu přirozenou, a potom ti, kteří si ji chtějí vybudovat tím, že budou žákům nadávat, když něco provedou a navrch jim dají nějaký trest. Takový učitel odchází z hodiny s pocitem výhry, jak to neposlušnému žákovi „nandal“. Ale opak je pravdou, žák nad tím mávne rukou, trest udělá a už se nemůže dočkat další hodiny, kdy dá učiteli opět „kapky“ za to, že od něj dostal trest a hle, hned tu máme uzavřený kruh a cesta z něj už není. Potom vstoupí do třídy učitel s přirozenou autoritou – třída ztichne, hltá každé učitelovo slovo, z hodin si odnáší všechny informace v hlavě a doma už se na učení nemusí ani podívat. Pokud učitel autoritu nemá, může ji získat, ale nadáváním a tresty neuspěje – tudy cesta nevede!

Dobrý den, nebo vlastně ahoj? Ve škole žáci učitelům vykají. Ale vykání může zmizet hned, jak žáci odejdou ze školy a jdou si za roh s učitelem sednout do cukrárny, kde si dají něco na zub a řeknou si všechno, co ve škole zažili. Pokud učitel dovolí, aby mu žáci tykali, tak jim určitě také řekne, že to ve škole nemají dělat a oni to respektují, jelikož si uvědomují, že by si to mohli u učitele pokazit a už by mu museli jen vykat. Takový učitel si žáky získá, jelikož málo učitelů dovolí žákům, aby jim tykali. Když už to učitel dovolí, měl by toho umět využít ve svůj prospěch.

Milovaný nebo nenáviděný třídní? Každá třída by měla mít nejlepší vztah se svým třídním učitelem, ať už je v hodinách jakýkoliv. V hodinách nic neodpouští, to, že je třídní, byste ani nepoznali, ale potom přijde porada a učitel se do krve pere za své žáky. Ale pokud žáci takovému učiteli podrazí nohy, nechá je v tom pořádně „vykoupat“, žáci se proberou a budou svého třídního milovat. A když se neproberou, tak mají smůlu a budou mít se svým třídním učitelem problémy. Existují také třídní, kteří žákům ze své třídy všechno promíjejí. Ale potom přijde porada a učitel kouká, co všechno jeho třída provádí a jen se vším, co jeho třída „dostane“, tiše souhlasí.

Nezáleží na tom, jaký je učitel ve škole, jestli mu žáci vykají nebo tykají, ale jde o to, jaký je člověk a jak se před žáky prezentuje on, jak umí či neumí podat svůj předmět. Většinou si žáci mezi sebou poví, jaký učitel je a podle toho k němu přistupují a většinou s tím už nejde nic udělat. Ale existují i výjimky, že učitele, kterého na škole nemá ráda skoro žádná třída, jedna třída zbožňuje a to nemusí být ani jejich třídním.

Tento text byl sesmolen pro projekt: Studenti čtou a píší noviny v MF DNES

Štítky: , , ,
Hlasovat proti tomuto příspěvkuHlasovat pro tento příspěvek (zatím nehodnoceno)
Loading...


RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Komentáře